Hotel Arłamów, Ustrzyki Dolne

Rok Łukasiewicza

Ignacy Łukasiewicz był wielkim Polakiem, przemysłowcem, wynalazcą lampy naftowej i założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce koło Krosna. W 2022 roku przypada 200 rocznica jego urodzin, dlatego też w tym roku obchodzimy rok Ignacego Łukasiewicza

перегорни

Wczesne lata

Ignacy Łukasiewicz urodził się w 1822 roku  w biednej rodzinie we wsi Zaduszniki (obecne woj. Podkarpackie).  Ze względu na trudną sytuację materialną rodziny ukończył tylko 4 klasy gimnazjum w Rzeszowie.  W wieku 14 lat podjął praktyki w aptece w Łańcucie, gdzie zarabiał na życie i szkolił się w zakresie farmacji i chemii.  

Apteka "Pod Gwiazdą"

Aresztowany za działalność niepodległościową, po 2 latach więzienia rozpoczął pracę  w renomowanej aptece „Pod Gwiazdą” we Lwowie. Upragniony tytuł magistra farmacji otrzymał w 1852 roku na Uniwersytecie Wiedeńskim. Aptekarze Ignacy Łukasiewicz i Jan Zeh prowadzili badania składu ropy naftowej, wydestylowali z ropy składniki, które mogły być przydatne w przemyśle farmaceutycznym. Uzyskana nafta podczas spalania dawała jasny ogień i była tańsza niż inne surowce służące wcześniej do oświetlania.

 

Produkty otrzymywane z ropy naftowej

Pierwsza kopalnia ropy naftowej

Wynalazca znalazł tereny bogate w złoża ropy naftowej w okolicach Gorlic i Krosna, gdzie rozpoczął badania nad procesem wydobywania ropy z podziemnych złóż. W 1854 roku wraz z Tytusem Trzecieskim  i Karolem Klobassą-Zrenckim założył w Bóbrce k. Krosna pierwszą na świecie kopalnię ropy.  W Bóbrce koło Krosna nadal działa kopalnia oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa. Na terenie kopalni w Bóbrce stoi kamienny obelisk ustawiony przez Łukasiewicza w 1872 roku na pamiątkę założenia pierwszej na świecie kopalni ropy.

Śmierć Ignacego Łukasiewicza

I. Łukasiewicz zmarł na zapalenie płuc w Charkówce w 1882 roku. Przedsięwzięcie Łukasiewicza zapoczątkowało rozwój przemysłu naftowego na ziemiach polskich. W 1909 roku wydobycie ropy naftowej na ziemiach polskich przekroczyło 2 miliony ton. Galicja znalazła się na trzecim miejscu po USA  i Rosji wśród producentów ropy naftowej na świecie. Obecnie pierwsze miejsce w wydobyciu ropy naftowej zajmuje Arabia Saudyjska. 

Transgraniczny szlak naftowy

W świetle lampy naftowej

Ludzkość od zawsze fascynowała się światłem.  Na przestrzeni wieków używano prymitywnych pochodni, lamp olejnych i gazowych oraz świec. Wynalezienie lampy naftowej okazało się prawdziwym przełomem – zyskaliśmy tańsze i bardziej wydajne źródło oświetlenia. Pierwsza lampa naftowa zapaliła się w witrynie apteki we Lwowie w 1853 roku. W tym samym czasie we lwowskim szpitalu przeprowadzono pierwszą operację chirurgiczną przy świetle lamp naftowych.  

Szlak Turystyczny im. I. Łukasiewicza w Arłamowie

Hotel Arłamów jest w posiadaniu wielu akcji z różnych kopalni ropy naftowej. Kolekcja stała się inspiracją do stworzenia szlaku turystycznego im. Ignacego Łukasiewicza. Dodatkowo, szlak jest naszym pomysłem na uczczenie 200 rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza. Na trasie znjadują się również prawdziwe kiwony, kóre kiedyś służyły do wydobywania ropy.

Zapraszamy do odwiedzenia tego niezywkłego miejsca!

Jak trafić na szlak?

фільми
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij